Karijera na tečnom azotu (ili baviti se tečnim azotom ili profesionalno se baviti tečnim azotom....)

7
Nov 2016
autor: admin

Tajler priča sa samopouzdanjem pošto je on Product Manager (menadžer proizvoda) sistema za doziranje u “Chart Industries” ili drugim rečima on radi sa azotom za flaše, konzerve, burad i točilice.

Nitro cold brew je samo jedna od mnogih stvari sa kojima radi u partnerstvu sa “Cuvée Coffee” i “La Colombe”. Vino, konzervirano povrće, supa, pivo, bilo koji tip pakovanja kojeg se setite njegova kompanija pruža rešenja za sve. On objašnjava kako se azot ubačen (ubrizgan) u plastične flaše za vodu, smanjuje potrebnu količinu plastike i na  taj način uštedi klijentima milione i čini flaše više ekološki prihvatljive.

Inovacije u Nitro Cold Brew industriji

On mi priča o napravici koja se koristi da oslobodi azot: „Koristi se da stvori efekat da je piće sipano iz točilice, kada otvorite limenku. Azot se oslobađa u limenci i meša se sa pićem. Kada se sipa daje isti ukus i nežan osećaj kao da je  sipano iz točilice.“

„Chart Industries“ je radila na usavršavanju postupka kako bi se napravica postala nepotrebna, a to je za njih velika stvar. „Možemo da dodamo azot i u pića koja ga već imaju i naravno koja nemaju, npr. pivo i kafa. To nam omogućava da napravimo veliku uštedu samim proizvođačima pića, pošto možete kupiti običnu limenku, kupite dozer jednom, naučite proces i možete sami dodaveti azot u svoju kafu.“ A to, on veruje, će pomoći kafi da dostigne uspeh piva (točenog?, domaćeg?), ali tehnologija nije sama dovoljna, potebno je deljenje znanja i kooperacija.

Nitro Cold Brew: Nije samo za naučnike

Pretpostavljam da u njegovoj industriji kada izgovori prve tehničke njegovi sagovornici prevrću očima. On se smeje: „Da, to je jedna od stvari koje pokušavamo da eliminišemo, da napravimo stvari jednostavnijim, instinktivnim čak.“

Da li je potebno biti naučnik da bi koristili dozer za azot? „Ako osoba kositi PC svaki dan ili ima telefon, moći će da razume proces doziranja,“ on kaže. Tek kada pređete u oblast kreiranja recepta, stvari postaju teže. Ali ipak svaki proizvod zahteva drugačiji recept, pošto ako promenite tip ili mešavinu kafe, potrebno je promeniti i dozu azota.

Tajler kaže da radi ka tome da čak i za kreiranje recepta osoba koja je makar malo tehnički obrazovana moći da kaže „ja razumem ovo“. Deo tog procesa su webinar-i i case studies, a deo ohrabrivanje kooperacije.

 

 

Kreiranje recepta: webinar-i i kooperacija

Nastavljamo razovor o besplatnom webinar-u o kafi koji je njegova kompanija organizovala 11.oktobra. „Pričali smo kako se azot dodaje u prizvode kada se toče iz bureta ili točilice u flašu ili limenku. Pričali smo o mogućim uštedama i uprošćavanju procesa proizvodnje korišćenjem dozera, kao i dodavanju azota u prethodno ne gaziran proizvod, to niko drugi ne radi.“

On takođe dodaje da su takvi događaji odlična prilika za povezivanje i uspostavljanje poslovnih odnosa i da je zajednički rad bitan. „Imamo klijente koji su voljni da pričaju da drugim ljudima.“

On daje kao primer industriju (domaćeg?) piva, „Svi oni žele uspeh za sebe, ali se ipak pomažu međusobno, dele informacije i dobra stvar svega toga je da imamo dosta dobrih partnerstava sa našim klijentima. Često nam kažu da im pošaljemo bilo koga i da će im rado pomoći.“

(Domaće ili točeno?)Pivo: budućnost Nitro Cold Brew?

On dodaje da kafa i pivo imaju dosta toga zajedničkog: „Cold brew zaista sazreva kao proizvod, ljudi shvataju da se ne mora samo u buradi prodavati, već i u konzervama, flašama ili bilo čemu drugom. Takav proizvod možemo imati na rafovima(policama) i ja mislim da je to budućnost.“

„Mislim da ćemo u narednih godinu ili dve videti mnogo više cold brew na policama prodavnica i da će prisutnost nitro brew rasti odmah posle. Takođe korišćenje doziranja umesto napravice će to mnogo olakšati, potovo za manje (proizvođače,prodavnice...nisam siguran). Smatram da kao što je tržište domaćeg piva, pa čak i vina, poraslo u poslednjih 5-6 godina, tako će i tržište kafe lako pratiti taj trend.“

U Tajlerovoj zamisli, domaće pivo nije samo budućnost za nitro cold brew coffee, već i putokaz to kako tamo stići.

Da li je saradnja između fabrika/pivara put napred?

„Postoji veliki broj pivara koje ovo već rade sa pivom. Postaje sve češće da pivara kaže: „Želite da (skuvate,spremite, napravite) kafu, flaširate, punite limenke ili burad, koju pravite po svom receptu, mi možemo da vam pomognemo.““

„Smatram da infrastruktura ne izgleda u potpunosti razvijeno, ali temelj postoji. Mi u „Chart Industries“ ne možemo stvoriti infrastrukturu, ali znamo ljude koju mogu da pomognu oko toga, samo je potrebno započeti tu komunikaciju. Mi želimo da iskoristimo tu istu priliku koju je domaće pivo imalo pre 2-3 godine.“

„Izgleda da smo ovde na tački A i ne možemo da dođemo do tačke B, ali svi potrebni sastojci su tu, samo moramo da otvorimo potrebne kanale komunikacije.“